Co je to .NET Core?

.NET Core je open source platforma, která se začala vyvíjet kolem roku 2016 společností Microsoft. Patří do rodiny .NET technologií a je to nástupce .NET Frameworku.

.NET Core obecně

Cílem technologie .NET Core je možnost vytvářet aplikace bez ohledu na operační systém (nezáleží na specifické platformě). .NET Core umožňuje tvorbu konzolových aplikací, webových aplikací (ASP.NET Core) s architekturou MVC, Razor Pages nebo Blazor, API, desktopové aplikace pro Windows 10 (UWP), desktopové aplikace prozatím pouze pro operační systémy Windows (WPF) .

.NET Core versus .NET Framework

.NET Core je ve většině technologií multiplatformní oproti .NET Frameworku, který vyžadoval prostředí Microsoftu. .NET Core se stále rychle vyvíjí a přináší opravdu zajímavé novinky. Je také lépe škálovatelný a znatelně rychlejší. .NET Framework je více probádaný a je na něj více návodů.

Novinky v programování s .NET Core

V .NET Core je kladen větší důraz na dependency injection (předávání závislostí) než v .NET Frameworku. Bez tohototo nástroje je až skoro nemożné obejít se v některých technologií z .NET Core. .NET Core nabízí tvorbu moderních microservices. Zavedení .NET Standardu, což je na platformě nezávislé řešení, které funguje napříč celým .NETem. Jde o rozhraní API, který má pouze obecný předpis a až konečná technologie mu říká co má dělat.

Závěr

.NET Core mě jako programátora opravdu zaujal. Líbí se mi, kam vývoj od Microsoftu směřuje. Přináší opravdu skvělé a moderní novinky, které velice usnadňují práci. Díky dobré komunitě jsem zatím vyřešil každý problém. Opravdu tuto platformu vřele doporučuji.

Využívám. NET Core s architekturou MVC nebo Razor Pages k tvoření webových aplikací na míru. V některých případech používám .NET Core API s Angularem nebo Reactem. Pokud máte zájem určitě mě můžete kontaktovat nebo se podívat na moje reference.