Co je to WordPress?

WordPress je jeden z mnoha populárních open source (otevřený software) redakčních systémů, který byl vyvinut pomocí programovacího jazyka PHP.

Historie

Kód WordPressu se začal psát okolo roku 2001. O jeho vznik se zasloužila skupinka programátorů v čele s Mike Littla a Matt Mullenwega. Jejich cíl bylo vytvořit jednoduchou, upravitelnou a hlavně rozšířitelnou platformu. Z počátku šlo o jednoduchý nástroj k tvorbě blogů a malých webů. Postupem času se z jednoduchého nástroje stal jeden z nejpoužívanějších redakčních systémů na světě. Dnes je na internetu zhruba 36 % webů, kteří využívají redakční systém WordPress.

Statistiky využití redakčních systémů

Zdroj: https://w3techs.com/technologies/overview/content_management

Výhody

Obrovskou výhodou WordPressu je jeho rozšířitelnost. WordPress pracuje s takzvanými pluginy (malá část, která rozšiřuje funkčnost celku), které může vytvářet kdokoli. Díky nim je možné jednoduše generovat formuláře, monitorovat web nebo spravovat základní praktiky SEO. Další příjemná věc na WordPressu jsou šablony. Šablona je hrubý návrh výsledného vzhledu. Cena šablony ovlivňuje vzhled, možné výsledné funkce a support. Díky tomu že je WordPress open source, může si ho každý pozměnit podle potřeby, vyvíjet řešení pro komunitu, vytvářet pluginy, šablony atd. 

Nevýhody

Jedna z nevýhod u WordPressu je jeho rychlost. U větších a složitějších aplikací je dobré zvážit použití tohoto nebo jiného redakčního systému. Tímto problémem bohužel trpí víceméně každý redakční systém. WordPress je velice vhodné použít na webové stránky a menší webové aplikace. Jedna ze známých nevýhod je také náchylnost na útoky hackerů, protože WordPress má všude stejné jádro. 

Kdo používá WordPress

Pro používání WordPressu se rozhodlo spoustu známých firem, například BBC, Sony music, Microsoft News nebo Playstation blog.

Závěr

Závěrem bych rád řekl, že WordPress je opravdu dobrý sluha, ale špatný pán. Pokud potřebujete webovou stránku pro vaší firmu, blog nebo jednoduché fórum, tak WordPress poslouží báječně. Ovšem použít ho ke složitějším aplikacím jako evidence aut nebo bankovnictví bych si dobře rozmyslel. Vždy je dobré se zamyslet, jak bude výsledek používaný a vybrat vhodnou platformu. 

Já používám WordPress k tvorbě reklamních webů a jednoduchých aplikací. Pokud máte zájem určitě mě můžete kontaktovat nebo se podívat na moje reference.